Csípőtörés betegség


Lajtos Melinda, tüdőgyógyász Napjainkban a népesség elöregedésével és a csontritkulás népbetegséggé válásával a csípőtáji combnyak törések száma rendkívül gyorsan nő.

A kórkép főleg időskorban gyakori, hátterében legtöbbször egyszerű elesés szerepel.

Csípőtáji törések

A csípőtáji törést szenvedő betegek 95 százaléka műtéten is átesik. A törést követő évben a halálozási ráta akár a 25 százalékot is elérheti.

Sok beteg a műtétet követő néhány hónapon belül, a komplikációk és a kísérő betegségek következtében hal meg.

A betegek akár 30 százaléka szorul élete végéig ápolásra.

a lábízületek 50 kezelés után fájnak

Mindezekből következik, hogy az egyéneknek és a szakembereknek lehetőség szerint mindent meg kell tenniük azért, hogy az első törés ne következzen be. Hirdetés Műtéti szövődmény A rossz illesztés és rögzítés miatt fémtörés következhet be.

A szövetek között fájdalmas vérömleny, illetve gennyesedés alakulhat ki. Idősebb betegeket nehezebb mobilizálni, így sokáig ágyban maradnak, nem mozognak, ami pedig növeli a húgy-és légúti fertőzések, a trombózis és embólia, illetve felfekvések kialakulásának esélyét. Később pedig a combfej elhalása fenyegethet. Ilyenkor jön szóba a csípőprotézisek alkalmazása. Ha a törés közvetlenül a combfej és combnyak határán következik be, akkor medialis, ha pedig közel a combcsont és a combnyak határán keletkezik, akkor lateralis combnyaktörésről beszélhetünk.

Ilyenkor az alsó végtag kissé megrövidül, a beteg csípőtörés betegség a lábát megemelni, erős fájdalmat érez a csípőtájékon. Fekvéskor a térd behajlítva és kifelé fordítva helyezkedik el. Csípőtörés betegség előfordul, hogy hiába tört el a csont, mégis jól beékelve maradt, így nagyobb panaszt nem okoz. Azonban kiékelődéskor hirtelen súlyos következményekkel járhat.

A legkisebb gyanú esetén is, kétirányú röntgenvizsgálatot szükséges elvégezni. Ha az idős beteg elesett és csípőtájéki fájdalma van, azonnal röntgent kell készítetni.

Combnyaktörés gyógyszerek miatt Egyes gyógyszerek tartós szedése gyengítheti a csontokat. Ilyenek lehetnek például a kortizontartalmú gyógyszerek is. Más gyógyszerek vagy egyes gyógyszerkombinációk esetében mellékhatásként szédülés jelentkezhet, amely növeli az esés valószínűségét. Ilyen gyógyszerek általában az idegrendszerre ható gyógyszerek, mint például: altatók nyugtatók Combnyaktörés tápláltsági problémák miatt Az étrendben tartós kalcium- és D-vitaminhiány csökkentheti a maximális csonttömeget, így idősebb korban növelheti a csonttörés kialakulásának esélyeit.

Beékelt törés esetén, egy hét múlva kell megismételtetni a röntgenfelvételeket. Kezelés combnyaktörés esetén A kezelés során a törtvégek mielőbbi helyretételére és stabil rögzítésére kell törekedni, hogy ezzel a megmaradt vérkeringést megtarthassuk, illetve ezáltal csípőtörés betegség combfej életképessége megmaradjon.

Arra kell törekedni, hogy minél hamarabb, lehetőleg hat órán belül az esést követően műtétre kerüljön sor.

injekciók vitaminok ízületi fájdalmakhoz

Ez elősegíti, hogy a beteg rövidebb időn belül panaszmentessé váljon, és így hamarabb megkezdődhet az aktív utókezelés is. A műtét során, TV képernyős röntgen gép kontrollja alatt a tört végeket összeillesztik, majd a bőrön keresztül behelyezett csavarokkal és lemezekkel, a megfelelő stabil rögzítést elvégzik. Combnyaktörés Csípőprotézis Az idős és a csontritkulásos betegeknél nagyobb eséllyel következik be olyan csípőtörés, amely miatt csípőprotézist kell beültetni.

Időskori csípőtörés: ne halogassuk a műtétet

A csípőprotézis beültetése egy olyan sebészeti eljárás, melynek során eltávolítják a károsodott, gyulladt porc- és csontszövetet a csípőízület vápájából. Ezt követően részben, vagy egészben egy mesterséges csípőízülettel helyettesítik az ízületet.

Maga a műtéti eljárás során, a kivájt vápába műanyag borítás kerül, a combcsont fej részét eltávolítják, és fémsapkát erősítenek rá.

Ezáltal helyreáll a csípőízület működése, csökken a fájdalom.

Főoldal » Betegségek » Sérülések és mozgásszervi betegségek » Sérülések és elváltozások, testtájanként részletesen » Csípőtáji sérülések, csípöízületi kopás, combcsonttörések » Csípőtáji törések Az egyik leggyakoribb sérülés, mely kizárólag műtéttel kezelhető eredményesen. A combnyakon, a tokon belül keletkező sérülés a combnyaktörés, a tokon kívül a combcsont felső végén létrejövő törést pertrochanter törésnek nevezzük.

A protézis stabilitása úgy növelhető, ha fémlemezekkel is megerősítjük a combcsontban. A műtét órán keresztül tart.

a kéz kis ízületeinek kezelése

A protézist pedig ki lehet cserélni, ha nincs valamilyen fertőzés. Gyakori szövődmény lehet a trombózisilletve embólia.

Csípőtörés betegség kezelése. Kezelés combnyaktörés esetén

Ezért minden műtéti beavatkozás után, szükséges valamilyen véralvadásgátló kezelésben részesíteni a beteget, hogy ezt a súlyos komplikációt elkerüljük. Combnyaktörés és csípőprotézis-műtét utáni rehabilitáció Mindkét esetben a műtétet követően, körülbelül hétig még kórházi kezelésre szorulnak.

Ha a betegség komollyá válik, a normális ülés, állás, köhögés vagy akár az ölelés is fájdalmas csonttörést okozhat. Az első törés után még valószínűbb, hogy több csont is el fog törni, ha kezeletlenül marad a betegség.

Maga a teljes gyógyulás hosszú csípőtörés betegség, akár több hónapot is igényel. A műtét után fontos, hogy minél rövidebb időn belül megkezdődjön az ízület mozgatása. Azonban figyelni kell arra, hogy nem szabad keresztbe tenni a lábakat, magas térdhajlítást végezni, befelé fordítani az operált lábat.

duzzanat ízületi betegség

Fontos, hogy csak magasított széken lehet ülni, a WC-t is ilyenkor meg kell emelni. A gyógytornász segítségével lehet megtanulni a helyes tornagyakorlatot, amit később otthon is folytatni kell, illetve tanácsokat adnak a mindennapos tevékenységekre vonatkozóan. A járás már néhány nappal a műtét után is megindulhat, először járókerettel vagy mankókkal.

térdkárosodás tünetei és kezelése

Célszerű később sétálni, majd biciklizni és úszni, hogy ezzel karban tartsuk az ízületünket. Fizioterápiás módszerek nagyban elősegítik és megkönnyítik csípőtörés betegség teljes gyógyulást.

Forrás: WEBBeteg.